Prečo Venezuelčania hľadajú útočisko v krypto-menách?

Venezuela videla svoju menu prakticky bezcennú po tom, čo utrpel jedno z najhorších období hyperinflácie od druhej svetovej vojny.
 
Viac ako tri milióny Venezuelčanov opustili krajinu, pretože základné tovary, ako je toaletný papier a lieky, sa stali nedostupnými a kriminalita prudko stúpla.

bitocin
 
V dôsledku toho sa mnohí obracajú na digitálne aktíva, ako je Bitcoin, ako alternatíva k venezuelskému bolivaru.
 
A vzhľadom na to, aká je volatilita Bitcoinu – jeho hodnota klesla z takmer 15 000 libier v roku 2017 na menej ako 3 000 GBP – je to náznak toho, ako sa zúfalí ľudia stali.
 
Dokonca aj vláda spustila vlastnú krypto-menu, Petro, údajne podporovanú ropou, aby poskytla riešenie hospodárskej krízy.
 
Kritici však hovoria, že ide o podvod a nie je tam žiadny dôkaz o tom, že by ho niekto používal. Eli Meregote, 28, používa Bitcoin a ďalšie krypto-meny ako spôsob, ako posielať peniaze domov z Kolumbie, kde teraz žije a pracuje, vyhýbajúc sa poplatkom zvyčajne spojeným so službami prevodu peňazí, ako je Western Union.
 
"Prvýkrát som objavil kryptografiu v roku 2017, keď som prišiel o prácu vo Venezuele," hovorí CCTV technik. "Aj keby som mal svoju prácu, tak by to bolo zbytočné, pretože minimálna mzda bola 4 doláre mesačne."
 
Cryptos mu ponúkol "úplnú kontrolu" svojich peňazí "bez bánk alebo tretích strán", hovorí. "S Bitcoinom a inými krypto-menami môžem posielať peniaze rýchlejšie a bez prekážok."
 
Bitcoin bol navrhnutý tak, aby bol globálnou, digitálnou menou, do ktorej by vlády a banky nemohli zasahovať. Podobne ako mnohé iné krypto-meny funguje tak, že zaznamenáva všetky transakcie natrvalo na distribuovanú knižnicu s názvom blockchain.
 
Kritici hovoria, že Bitcoin a ďalšie kryptopy – existuje viac ako 1600 na celom svete – sú nestabilné, využívajú príliš veľa energie a používajú ich prania špinavých peňazí alebo tí, ktorí chcú nakupovať nelegálny tovar na webe.
 
Ale pre Venezuelčanov je ukladanie peňazí v digitálnej peňaženke vo forme Bitcoinu, Litecoinu, Dashu alebo iných, stále lepšou voľbou ako držať sa v národnej mene.
 
Adopcia prudko stúpla, pričom objemy obchodov na Localbitcoins.com – obchodná platforma Bitcoin-person-to-person, ktorá súperila s USA.
 
Hoci objem obchodov v marci klesol v dôsledku poklesu výkonu, ktorý vrhol krajinu do temnoty niekoľko dní, február zaznamenal úroveň obchodovania na úrovni 6,84 mil. GBP (8,76 mil. USD) týždenne a takmer 1 mil. GBP za deň, podľa údajov o krypto-menových údajoch ,

kryptoměna
 
"Mnohí Venezuelčania využívajú Bitcoin na premenu svojich bolívárov, ktorí sú neustále devalvovaní hyperinfláciou, aby si udržali niečo hodnotné," hovorí ekonóm Asakru Oliveros z poradenskej spoločnosti Econanalitica z Caracasu.
 
"Je to prakticky prostriedok na nákup cudzej meny a na zachovanie hodnoty, pretože je to relatívne jednoduché a môžete si ponechať malé sumy, ktoré nezahŕňajú veľké investície."